top of page

כאב עצבי ודיקור (אקופונקטורה!)

מאת: צח נחומי

בשל אהבתי הגדולה לצמחי מרפא הזנחתי בבלוג את אחת משיטות הטיפול היעילות והבטוחות ביותר בעולם- אקופונקטורה (דיקור או דיקור סיני). כבר מהמטופלים האונקולוגיים הראשונים שקיבלתי ראיתי שיש יעילות לטיפולי דיקור ומגע, אבל כמה יעילות? מה הסיבה להטבה? מה ההשפעה של טיפולי הכימו על המטופל ועוד שאלות, אלו היו תעלומות שלא הצלחתי לפענח. למעשה, גם היום חוקרים רבים עדיין לא הצליחו לפענח חלק גדול מהשאלות האלו.

אחד הסימפטומים הנפוצים לטיפול בקליניקה ובבית החולים בעזרת דיקור הינו נוירופתיה פריפריאלית (או CIPN), כאב עצבי המתבטא בצורת דקירות, חוסר תחושה או נימול ועקצוצים ומופיע בעיקר באצבעות ידיים ורגליים והוא נגרם בשל טיפולים כימותרפיים. מעבר לכאב ואי נוחות חוסר התחושה יכול לגרום לבעיות תפקודיות כגון אי יכולת לכפתר כפתור, חוסר יציבות, פגיעה ביכולת ההחזקה של כף היד ועוד. ממחקרים וניסיון קליני נראה כי דיקור אינה רק דרך בטוחה מאוד אלא גם יעילה לטיפול. עבודתי במחלקה אונקולוגית החלה בשל מחקר הבוחן יעילות דיקור על נוירופתיה ואני מקווה שהוא יפורסם רשמית בקרוב[1].


המחקר הזה, מטופלים רבים נוספים וקריאת מחקרים הביאה אותי למסקנה שדיקור הוא כלי טיפולי שאסור לוותר עליו בכאבי נוירופתיה כתוצאה מכימותרפיה (דרך אגב, גם כאבים עצביים הנובעים מסיבות אחרות כגון סכרת ועוד).

אבל איך הדיקור עובד בכלל? שאלה מצוינת, ובכנות, אני לא יודע. כן, אני רציני לגמרי, אני לא יודע. מי שיאמר לכם שהוא יודע, פשוט לא חשב על זה מספיק או טיפש גמור. טובי המוחות מנסים ברגעים אלו ממש לחשוב על זה אבל תשובה ברורה עדיין לא נמצאה. אנחנו כן יודעים שיש השפעה על המוח ברגע שמחדירים מחט דקה לגוף ואנחנו מבינים חלק מהמנגנונים שקורים לנו באיברים. אנחנו גם יודעים שיש השפעה לנקודות ספציפיות על בעיות מסוימות אבל לא תמיד מבינים למה. אני עובד בדיקור על פי תיאורית המרידיאנים (או תעלות האנרגיה) של הרפואה הסינית ובעזרת הניסיון הקליני שלי בכדי לבחור את הנקודות שישפיעו בצורה הטובה ביותר, כך טיפלתי בבית החולים ובקליניקה, במקביל לטיפולים כימותרפיים, בלי לוותר על אבחנה מסורתית והתוצאות היו נהדרות.


כמובן שהרבה אנשים שאני פוגש חושבים שיש צורך באמונה בכדי שהטיפול יצליח, או שדיקור הוא טיפול תלוי אמונה. האמת שזה ממש לא נכון. אמונה בטיפול, כל סוג טיפול, היא חשובה. האפקט הזה, שאוהבים לקרוא לו פלסבו, חשוב מאוד ואין לזלזל בו, אבל בואו נשאל שאלה- האם צריך להאמין באקמול בכדי שהוא יוריד חום? התשובה היא לא, וגם בדיקור לא צריך להאמין. אין צורך להאמין כי הוא עובד ויעיל במצבים רבים. נכון, יש מצבים בהם דיקור איננו יעיל או שהאבחנה של המטפל לא נכונה ואז לא יהיו תוצאות טובות, אבל זה יכול לקרות בכל תרופה או התערבות רפואית. אני אוהב להגיד למטופל שאומר שאינו מאמין בדיקור ש "לא צריך להאמין, צריך להגיע בזמן לטיפול...".

אנשים עם גישה יותר רציונלית חושבים שדיקור אינו מבוסס מחקרית. התשובה לכך מורכבת. מצד אחד, יש מחקרים רבים שמוכיחים יעילות של שימוש בדיקור [2,3], שיטות המחקר שונות ומגוונות אבל הכיוון בד"כ מצביע על יעילות. מצד שני, קשה מאוד לעשות מחקרי דיקור, בוודאי בכמות הכסף והאנרגיה המושקעת בהם, ורבים מהם, אינם איכותיים. תחשבו רגע על הקושי בביטול אפקט הפלסבו כאשר עושים מחקר אקופונקטורה, וזהו רק קצה קרחון של הבעיה (ארחיב על הנושא של פלסבו ומחקרי דיקור בפוסט נפרד). יש אלפי מחקרים על דיקור ולמרות שרובם לא באיכות גבוהה עדיין ברור שיש שיפור במצב המטופלים, גם אם לא ברור מדוע. נסכם את הנושא בכך שאקופונקטורה היא אחד מקווי הטיפול מטעם האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה קלינית [4], וזה למעשה סוגר את הטיעון של יעילות הדיקור מבחינה מחקרית.

דיקור הוא גם אחד מהטיפולים הבטוחים ביותר ובעלי התועלת הגבוהה ביותר. זו הסיבה שהוא נכנס לקופות החולים ולמרכזים רפואיים. תופעות הלוואי מינוריות ובעיות של חדירת מחט לעומק לא רצוי קורות רק במהלך "דיקור יבש" ולא בדיקור קלאסי. יש מטפלים טובים יותר וטובים פחות, כפי שיש בכל מקצוע. כמובן, יכולה להיות אבחנה שגויה ואז הטיפול יהיה לא יעיל או, חס וחלילה, יגרום לתופעות לוואי או תופעות לא רצויות. מטפלים מקצועיים לא יחוו זאת הרבה והם יודעים לעלות מהר על הבעיה, בדיוק כפי שרופא יכול להחליף כדור שלא יצר את האפקט הרצוי.

טוב, מקווה שהצלחתי לשכנע שדיקור (אקופונקטורה!) צריכה להיות כלי עזר לכל האנשים, ובוודאי שבמצבי נוירופתיה וכאבים עצביים, אם לא בגלל מחקרים המוכיחים זאת אז בשל הניסיון הקליני של מטפלים וחוקרים, והחשוב מכל, הדיווח של מטופלים שסבלו והדיקור גרם להם להקלה וחזרה לתפקוד. זהו כלי טיפולי פשוט ונפלא, ולמרות שאנחנו לא מבינים לחלוטין איך הוא בדיוק עובד אסור לוותר עליו.


1. "המרכז הרפואי בני ציון" פרסם עליו בקישור זה https://newshaifakrayot.net/?p=271237

2. קשה לבחור מכמות המחקרים אז צירפתי סקירות בנושא נוירופתיה הקשורה לכימו וכזו הנובעת מסיבות נוספות: Acupuncture for the Treatment of Peripheral Neuropathy: A Systematic Review and Meta-Analysis/Alexandra Dimitrova, MD, Charles Murchison, MS, and Barry Oken, MD, PhD

3. A Systematic Review of Experimental and Clinical Acupuncture in Chemotherapy-Induced Peripheral Neuropathy/ Giovanna Franconi, Luigi Manni, Sven Schröder, Paolo Marchetti, and Nicola Robinson

4. Oncology Acupuncture for Chronic Pain in Cancer Survivors: A Reflection on the American Society of Clinical Oncology Chronic Pain Guideline/Weidong Lu, David S Rosenthalפוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page