top of page

מן החי

מאת: צח נחומי


אני רוצה לגעת בנושא חשוב מאוד. בעלי חיים. איך אנחנו מתייחסים אליהם? האם אנחנו צריכים לאכול אותם והאם אנחנו צריכים להשתמש במוצרים מן החי, ואלו?

הכתיבה של הבלוג הזה הייתה מיועדת בתחילה להסביר את היתרונות של שילוב שומן מן החי במוצרים שונים, כגון משחות וסבונים. רציתי להסביר על חומצות שומן ייחודיות, לפרט את היתרונות, ולספר שבעבר היו משתמשים בכל חלקי בעל החיים הניצוד, או המגודל, והשומן היה מוליך ונשא לצמחי מרפא או טיפול בפני עצמו. אבל אני מבין, תוך כדי הכתיבה, שצריך לכתוב על הנושא מכיוונים שונים, להעלות את הקונפליקטים והקשיים של הנושא ואת האתגרים המוסריים שבפנינו. בטח אכתוב על כל החומרים היתרונות האלו בפעם אחרת כי כרגע אני קצת מעורפל מגודל האחריות הנלוות לכל מילה הנכתבת על נושא כל כך חשוב.

אי אפשר לכסות נושא כל כך גדול בבלוג אחד, ואולי אפילו לא אפשרי במסגרת של בלוג, אבל חשוב להעלות על פני השטח נושאים כאלו, כי מה שבטוח, המצב שמתרחש עכשיו הוא נוראי. נוראי זו מילה יפה מדי למה שקורה, אבל אף מילה לא ממש יכולה לתאר את המצב. לי חשוב לדבר על נקודת המבט שלי וגם על הצד הרפואי של שימוש בחומרים מן החי, על שאר הדברים העמוקים, כגון כלכלה, תרבות, מוסר ועוד, יש אנשים חכמים שכותבים ומלמדים.

נתחיל בכך שאני אוכל מן החי ואני משתמש בשומן ועצמות מהחי למטרות רפואיות. אני לא אוכל חלב וגבינות מן החי (אולי 2-3 פעמים בשנה) וחושב שיש להתייחס לביצים כמשאב יקר ביותר, אפילו כשמדובר בגידול חופשי ואורגני.

סבון מוצק ומשחות מן החי
מן החי

אני כותב את המילים, ובתחילה הרגיש לי שאני יודע בדיוק מה לכתוב, אבל ככל שאני כותב צפים ועולים בי עוד רעיונות ונושאים, ופתאום, אני לא יודע על מה לכתוב קודם? אז אכתוב כמה משפטים...

- כשאני עובר ליד רפת אני אומר לילדיי "הינה בית הכלא של הפרות"

- כשאני רואה מספר מוטבע על בעלי חיים עולות בי מחשבות, ואני מבין שגם לי נתנו מספר.

- האמריקאים הילידים (אינדיאנים בשבילנו...) חיו בהרמוניה ולא הכחידו את האדמה ואת עדרי הבאפלו, עד שהגיע האדם הלבן. יש שבטים שחיו כך יותר מ 1000 שנה ברציפות.

- לאחר צפייה קלינית בהמון מטופלים ולאורך הרבה שנים אני רואה הרבה בעיות, החוזרות על עצמן, אצל אנשים שאינם אוכלים מזון מן החי.

- עבור מטופלים, אשר עוברים טיפולים כימותרפיים, מזון מן החי, כגון ציר בשר, הינו חלק מפתרון לבעיות של ספירות דם, אנרגיה נמוכה, סחרחורות ועוד.

- אני בטוח שאכילת חלב ומוצרי גבינה הרסנית לעולם, לבריאות ולחיי בעלי החיים הרבה יותר מאכילת בשר.

- טבעוני אינו אוכל מן החי. צמחוני אינו אוכל בשר ואוכל מוצרים מן החי. איך קוראים לאדם שאוכל בשר אך אינו צורך מוצרים מן החי?


אז איך, אם בכלל, אפשר גם לאכול מן החי וגם להישאר בעלי מוסר ובריאים? זה אפשרי בכלל? אני לא יודע את התשובה, היא משתנה עבורי ועבור המשפחה שלי ככל שעובר הזמן ונפתחות בפנינו הבנות חדשות. בעבר חשבנו, לדוגמה, ששימוש בסבון צמחי, משמן קוקוס ודקל, הינו מוצר טבעי ובריא, היום, אחרי מחשבה וניסיון, אנחנו מבינים שההרס הנגרם מגידולים חקלאיים כאלו, השינוע שלהם בעולם והעבדות המצטרפת לכך, פוגעים הרבה יותר ממה שאנו רוצים לחשוב.

היום אנחנו קונים בשר מגידול במרעה מקומי. אנחנו דואגים לרכוש מגוון רחב, כמה שניתן, של חלקים ולהשתמש גם בחומרים אשר אחרים זורקים לפח. אנחנו מבינים שאם כולם ירצו לאכול בשר מקומי ממרעה חופשי, לא יהיה ניתן לספק כמות כזו לכל האוכלוסייה, אז החלטנו להוריד את צריכת הבשר ללא יותר מ 2-3 פעמים בשבוע. האם זה נכון? האם זה מספיק? כרגע זו נראית לי דרך נכונה למצב הנוכחי. ואני מודה שעדיין מוזר לי לבלות ימים שלמים בלי אוכל מן החי, מדובר באדם שלא יכול לאכול אפילו קטניה אחת בלי שהבטן תתהפך לו (אוקיי , מודה, אני יכול לאכול קטניה מונבטת).

לא חשוב מה הפתרון שנבחר, אנחנו נצטרך להשתנות. אם מישהו חושב שככה זה ואין ברירה, אז כנראה שאיבדתי אותו כבר בהתחלה, אבל אם במהלך הקריאה יש לך הרגשה שמשהו לא בסדר קורה אצלנו והפסקנו להתייחס אל בעלי החיים כבעלי רגשות ורצונות אז זה הזמן לשינוי, עבור בעלי החיים, עבורך ועבור העולם שבו אנחנו חיים.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page