top of page

נוירופתיה ו TAXOL או למה בכלל צריך רפואה משולבת?

מאת: צח נחומי

יש סיבות רבות מדוע כדאי לשלב אקופונקטורה וצמחי מרפא בטיפולים אונקולוגיים, הקלה על תופעות לוואי, חיזוק הגוף, איזון הנפש ועוד. אני רוצה לגעת בסיבה מרכזית, ואולי החשובה ביותר למטופלים רבים, שהינה אי הפסקת טיפול בשל תופעות לוואי. זהו יעד שקבעתי לעצמי במהלך העבודה במחלקה האונקולוגית ואני מיישם אותו מאז גם בקליניקה הפרטית. צריך להבין שתופעות הלוואי, מעבר לתחושות ולפגיעה באיברים ורקמות, יכולות לגרום לעצירת הטיפול הכימותרפי (או טיפול אחר), וכל עזרה, אשר תמנע את הפסקת הטיפול, הינה מבורכת וחשובה מעין כמוה.

נסביר, כרגיל, דרך דוגמה. למטופלת נקבעה סדרה של 12 סבבי כימותרפיה מסוג טקסול (TAXOL). המטופלת רוצה ומאמינה בטיפולים ומעוניינת לסיים אותם, אך בטיפול השלישי היא מתחילה לסבול מכאבים נוירופתיים בכפות הידיים (CIPN) הכוללים נימול, תחושה של בערה בקצות האצבעות ומעט חוסר תחושה המחריפה במגע עם קור. בטיפול השמיני היא כבר אינה מצליחה לכפתר כפתורים, ואינה מסוגלת ללכת בביטחון, כתוצאה מכך, הטיפול ה 9 נדחה למועד מאוחר יותר או שמינון התרופה פוחת, בתקווה שהמצב ישתפר. נוצרת אכזבה אישית מכך שהטיפולים מתעכבים (למה הגוף שלי כושל כשנשים אחרות עוברות את זה בקלות?) וישנה אכזבה מכך שהטיפולים לא יסתיימו במועד אלה ימשכו למשך שבועות נוספים.


הבלוג הזה מוקדש לנוירופתיה פריפרית, אבל הסיבות להפסקת טיפול יכולות להיות מגוונות מאוד.


נוירופתיה פריפריאלית-CIPN הינה פגיעה עצבית אשר גורמת לחוסר תחושה, כאב, תחושת בערה וסימפטומים נוספים, המתרכזים בכפות הידיים והרגליים. למה נגרמת התופעה הזו? שאלה טובה. מי שמעוניין לרדת לעומקו של העניין מוזמן לעיין במחקרים בנושא המנסים להסביר את הגורמים [1] אבל אני מזהיר שמדובר בכאב ראש רציני. מה שבטוח הוא שהסימפטום פוגע ב 60-70% מהמטופלות ב TAXOL, וזה המון. אין ממש פתרון תרופתי לבעיה הזאת, אשר יכולה להיגרם גם למטופלים בכימותרפיות אחרות (OXALIPLATIN לדוגמה), אבל, יש תרפיות אחרות שכן מועילות, וכאן נכנסת, שוב, רפואה משולבת.

נתחיל בדברים פשוטים. תרפיית קרח. כן, קרח. מטופלות רבות בוחרות לעבור את הטיפולים עם קרחוניות על כפות הידיים כדי למנוע מה TAXOL להגיע עם זרימת הדם. האם זה יעיל? תלוי את מי שואלים [2]. אני חושב שבחירה בפעולה היא כבר דבר מבורך.

יש עוד דברים נהדרים שאפשר לשלב, עדיף בעזרת הדרכה, בחיי היום-יום. תזונה מתאימה ופעילות גופנית מותאמת יועילו בכל תופעות הלוואי ובפרט בנוירופתיה.

ומה עוד אפשר לעשות? האם יש טיפול לנוירופתיה? התשובה היא, כן, ולאורך כל שלבי הטיפול. אחת המטופלות הראשונות שלי דיווחה שהיא סובלת מנוירופתיה 5 שנים לאחר הכימו! כך שלא חשוב אם מגיעים לפני, במהלך או אחרי הטיפולים, אפשר לטפל.

הטיפול הידוע מכולם הינו אקופונקטורה (דיקור). מעבר למחקר שהשתתפתי בו באופן אישי, אני יכול להעיד שאקופונקטורה עובדת בצורה נהדרת על נוירופתיה. התגובה בדרך כלל מיידית והשיפור מאפשר המשך טיפולים וחזרה לתפקוד. גם מחקרים מעודדים טיפול באקופונקטורה [3], אבל האמת היא שמאוד קשה לעשות מחקרים כאלו. בקליניקה אני גם מוסיף לטיפולי דיקור גם אלקטרו אקופונקטורה-פולסים חשמליים המועברים דרך המחט ויוצרים אפקט הנעה חזק יותר.


מה עוד אפשר לעשות? בקליניקה אני משתמש לפחות בעוד שני אלמנטים. האחד, חימום בעזרת מנורה או מוקסה (מוקסה הינה דרך לחמם נקודות), והשני, שימוש בצמחי מרפא על ידי מריחות חיצוניות של קרמים, או שתייה של פורמולות צמחי מרפא, המעודדות, על פי הרפואה הסינית, את זרימת הדם וגם מחממות את הפריפריה והגוף.


נסכם? יש מה לעשות. לא תמיד נוירופתיה תיעלם לחלוטין, בוודאי לא במהלך טיפולים, אבל סיום סדרת הטיפולים וחזרה לתפקוד, בהחלט. ויש עוד דבר, שתמיד שוכחים אך הוא החשוב מכל. כאשר מטופל הופך פעיל בטיפול שלו, קורים דברים טובים.1. Pathogenesis of paclitaxel-induced peripheral neuropathy: A current review of in vitro and in vivo findings using rodent and human model systems/Nathan P. Staff, Jill C. Fehrenbacher . מוצגות פה אפשרויות ומודלים שונים לסיבות מדוע TAXOL גורם לנוירופתיה פריפריאלית.

2. המחקר הזה מעודד שימוש בקרח Impact of Cold Therapy on Paclitaxel-Induced Peripheral Neuropathy and Quality of Life in Patients With Breast Cancer/Mei Ying Jue, Dipti Shah

המחקר הזה לא ממש מעודד זאת Cold therapy to prevent paclitaxel-induced peripheral neuropathy/Claire Grffiths

3. המחקר הזה לדוגמה A phase IIA trial of acupuncture to reduce chemotherapy-induced peripheral neuropathy severity during neoadjuvant or adjuvant weekly paclitaxel chemotherapy in breast cancer patients/Ting Bao a, Andrew D. Seidman נכון, הוא לא ממש מוצלח. גם המטה אנליזה הזאת מראה שיש לגמרי על מה לדבר Acupuncture for the Treatment of Peripheral Neuropathy: A Systematic Review and Meta-Analysis/Alexandra Dimitrova, Charles Murchisonפוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page