top of page

תופעות לוואי במחלת הסרטן
אפשרויות התמיכה של רפואת צמחים ואקופונקטורה בתופעות הלוואי של טיפולים לסרטן

לכל תרופה יש תג מחיר שאנחנו נאלצים לשלם. יש תרופות בעלות תג מחיר נמוך מאוד, ויש תרופות בעלות תג מחיר גבוה במיוחד. חולי סרטן, בנוסף להתמודדות עם המחלה והשינוי בחייהם, מתמודדים עם תרופות בעלות תג מחיר גבוה ביותר, גבוה כל כך, עד שבפעמים רבות הטיפול מופסק בשל הרעילות ותופעות הלוואי הקשות. יש מטופלים שמקבלים מינונים או תרופות קלות יותר, אבל לעיתים רבות טיפול כימותרפי בהחלט גורם לחשוב "האם זה שווה את זה בכלל?".

הרשומה הזאת מיועדת לעשות סדר בנושא התמיכה של רפואת צמחים ואקופונקטורה בתופעות לוואי של טיפולים לסרטן. מרבית המטופלים, כלל לא יודעים עד כמה ניתן לעזור, ומוותרים על חלק טיפולי חשוב. לבצע טיפולי דיקור ולהשתמש בצמחי מרפא ותזונה מותאמים אישית, לא רק יחסוך תופעות לוואי קשות, אלא גם יאריך את תוחלת החיים [1] ואת איכות החיים.

אם אתה מטופל שהולך לעבור סדרת טיפולים, או בן משפחה מלווה למטופל, ואתה רוצה לדעת מה ניתן לעשות, זה בשבילך.

כימותרפיה: תופעות הלוואי כוללות איבוד תיאבון, פגיעה בזכרון, כאבים עצביים, נשירת שיער, פגיעה במערכת החיסון, עייפות, שלשולים, חוסר תאבון, תחושות קור, פגיעה בציפורניים ובעור, חולשה ועוד רשימה ארוכה של תופעות לוואי קשות יותר או פחות.

ניתן להקל על התופעות האלו בעזרת טיפולי אקופונקטורה/דיקור [2], צמחי מרפא ויעוץ תזונתי.

ניקח לדוגמה מטופלת אשר אובחנה בסרטן שד והוחלט שתקבל כימותרפיית טקסול/Taxol. טיפולי אקופונקטורה* יהיו נהדרים לכאבים עצביים (נוירופתיה), להפחתת חרדה, לכאבי בטן ועידוד תאבון [3]. משחות טבעיות יטפלו בכאבים העצביים ובהתכווצויות השרירים. צמחי מרפא יחזקו את הגוף, יעזרו לו להתמודד עם הרעילות הנגרמת מהטיפולים הכימותרפיים ויעזרו להתמודד עם מצב הדחק המתמשך. יעוץ תזונתי יעזור לאזן את משקל הגוף, להימנע מאכילה של מזונות מסרטנים ולטפל בסימפטומים של עצירות, שלשול, יובש או פצעים בחלל הפה.

הטיפולים האלו לא רק יטפלו בתופעות הלוואי, הם גם יעזרו בהשלמת סדרת הטיפולים, יחזקו את הגוף ויעזרו בדבר החשוב מכל, מניעה של חזרת מחלת הסרטן.


הקרנות: תופעות הלוואי כוללות כוויות, פגיעה ברקמות הקרובות לאזור ההקרנה, עייפות, פגיעה בשיניים ובלסת, יובש בפה, פגיעה בחוש הטעם ועוד.


חליטות צמחי מרפא לטיפול בתופעות לוואי שונות
חליטת צמחי מרפא לטיפול בתופעות לוואי לחולי סרטן

תופעות אלו ניתנות לטיפול על ידי מריחה של משחות צמחיות ושמנים על אזור ההקרנה. טיפול בחלל הפה יעשה על ידי תרסיסים או סירופים ופורמולות צמחי מרפא יטפלו בחוסר האיזון הפנימי. כל כך פשוט, ובכל זאת, רוב המטופלים משתמשים במשחות מזיקות ללא איכות מרפאת, אשר לא עוזרות לשקם את האזור הפגוע, ובנוסף, מתעלמים משאר הסימפטומים.


ביולוגי: טיפולים ביולוגיים נחשבים טיפולים בעלי תופעות לוואי מינוריות יותר. מניסיון, אין זה תמיד כך, ויש לחלק מן התרופות השפעות קשות על איכות החיים, כולל בעיות עור קשות [4]. גם כאן ניתן לטפל בעזרת אקופונקטורה וצמחי מרפא. אלו טיפולים אשר עלולים להימשך שנים רבות ויש צורך בתמיכה קבועה, כל מטופל על פי הצורך האישי שלו. בטיפולים ממושכים שכאלו ניתן לשלב הדרכה לתזונה ואוחרח חיים בריא למניעת חזרה של מחלת הסרטן ולשיפור איכות החיים, בדגש על המערכת החיסונית


טיפולים הורמונליים: טיפולים הורמונליים ניתנים גם לנשים וגם לגברים, אך נשים שחלו בסרטן שד על בסיסי הורמונלי הן הקבוצה הגדולה ביותר. יש כמה קבוצות של טיפולים הומונליים, אני מאמין שרוב הנשים מקבלות לטרוזול וטמוקסיפן.  תופעות הלוואי כוללות עייפות, כאבי מפרקים, ירידה בחשק המיני, עלייה במשקל, גלי חום, שינויים במצב הרוח ועוד. טיפולים הורמונליים פחות נפוצים יכללו גם פגיעה בדם, הדללדלות עצם, נשירת שיער ועוד. הטיפול הינו מתמשך וחבל לסבול זמן ארוך כל כך.

כאבי מפרקים יגיבו היטב לאקופונקטורה וצמחי מרפא וניתן למרוח משחות או קרמים צמחיים באזורים הכואבים. טיפולי אקופונקטורה ומגע נהדרים לטיפול בגלי חום, שינויים במצב הרוח ועוד. כאשר אין צורך בטיפולי אקופונקטורה (ולפעמים פשוט אין כח לטיפולים בכלל) רוקחים פורמולת צמחים מותאמת אישית המקלה על תופעות הלוואי, מחזקת את האנרגיה ועוזרת למנוע הישנות המחלה.

 

ניתוחים: ניתוחים ופרוצדורות רפואיות גורמות לכאב, פגיעה ברקמות, הצטלקות ועוד. לאחר כל ניתוח יש קושי ספציפי באיבר המנותח. צמחי מרפא מפחיתים כאב, עוזרים בשיקום הרקמות ומזרימים דם. משחות יעזרו לטיפול בצלקות (גם לאחר זמן רב אחרי הניתוח ניתן לשפר מצב של צלקת). אקופונקטורה בטכניקות שונות הכוללות גם חימום תעודד ריפוי ותפחית כאב. חשוב להתאים צמחים לאיבר הפגוע, בעיקר בשנה שלאחר הטיפול, צמחים מסוימים, לדוגמה, יועילו לאחר ניתוח בריאה בכדי לעודד נשימה ולמנוע היווצרות ליחה וקוצר נשימה, אך לאשה שעברה ניתוח שד ינתנו צמחים אחרים.

אימונותרפיה: פחות נפוץ, ובכל זאת כדאי לציין שורה של תגובות של מערכת החיסון. גרד, פריחות, תחושה של שפעת ועוד. למרות שיש פחות מחקרים ומידע על הנושא, הרעיון ברור, אקופונקטורה, תזונה וצמחי מרפא.


אין מה להגיד, לא משחק ילדים הסיפור הזה של תופעות הלוואי של תרופות כימותרפיות וטיפולים לסרטן. אני שמח להכיר אנשים שסיימו את הטיפולים ומרגישים נהדר.

 

1. Breast Cancer Survivorship and Level of Institutional Involvement Utilizing Integrative Oncology/Terri Crudup , Linna Lihttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34961816/

2. אקופונקטורה מייצגת טכניקות שונות הכוללות, בנוסף להחדרת מחטים דקות, גם חימום נקודות על ידי מוקסה (טיפול שלא ניתן לקבל בבתי חולים, רק במרפאות פרטיות), טיפולי אלקטרו לבעיות עצביות ועוד.

3. Oncology Acupuncture for Chronic Pain in Cancer Survivors: A Reflection on the American Society of Clinical Oncology Chronic Pain Guideline/Weidong Lu, David S Rosenthalhttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29729786/

4. מאמר בנושא השפעה של דיקור על רעילות בעור כתוצאה מטיפול ביולוגי https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36596278/

Acupuncture in the Treatment of Panitumumab Skin Toxicity: A Case Report/Tzach Nahumi, Ilana Levy Elad Schiff, Tatiana Amromina Abed Agbarya

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page